SK | EN
http://www.richardvarga.sk/

Biografia

Niečo o mne...

UP

Richard Varga,
je najúspešnejším slovenským reprezentantom v Triatlone a zároveň 2 násobným reprezentantom Slovenska na letných Olympijských hrách v Londýne 2012 (22) a 
RIO 2016 (11), ako aj prvých Európskych hrách v Baku 2015. 

Richard začínal svoju športovú kariéru ako plavec, nakoľko ako syn plaveckej trénerky trávil v bazéne pomerne veľa času. Už ako junior patril medzi najlepších slovenských plavcov a vytváral a prekonával juniorské i seniorské slovenské rekordy vo viacerých disciplínach. Bol úspešným plaveckým reprezentantom na niekoľkých európskych a svetových podujatiach a ako junior aj na pretekoch Olympijských nádejí v Amerike.

Po vzore svojho staršieho brata si popri plávaní vyskúšal na domácich podujatiach aj amatérsky triatlon, ktorý si zamiloval a neskôr sa rozhodol naplno na tento šport presedlať.

Od svojich 19 rokov sa triatlonu venuje profesionálne a trvalo sa udržuje medzi svetovou špičkou na pretekoch i v ITU Rankingu.

V roku 2012 sa Richard zapísal do histórie na londýnskych olympijských hrách, kde sa stal historicky najúspešnejším slovenským olympijským triatlonistom. Popri 55. najlepších triatlonistoch sveta sa umiestnil na 22.mieste. V Riu si vybojoval úžasné 11.miesto.

Výborné výkony zo sveta plávania dokázal Richard preniesť aj do triatlonu, kde je považovaný za najrýchlejšieho plavca, čo znamená, že po prvej disciplíne (1500 m plávanie) vybieha z vody ako prvý. Rovnako tomu bolo aj na oboch Olympiádach, Majstrovstvách sveta, Majstrovstvách Európy i väčšine svetových a európskych podujatiach.

Richard vyhral svoj prvý svetový titul v roku 2010 v Budapešti, kedy sa stal Majstrom sveta v Akvatlone (kombinácia behu a plávania). Označenie najrýchlejšieho plavca potvrdil aj o 2 roky neskôr v Aucklande, kde získal 2.titul Majstra sveta, o rok na to dominoval v Londýne a v roku 2015 v Chicagu, kde zavŕšil svoju dominanciu v tomto športe a stal sa štvornásobným Majstrom sveta a niekoľkonásobný majster Slovenska

Pravidelnou účasťou na okruhu ITU Svetovej série, medzi jeho top výsledky patria:.

1.miesto Tartu ETU Triathlon European Championship 2018
4.miesto SuperLeague Hamilton Island 2017
6.miesto ITU World Triathlon Series Kitzbuhel 2013
6.miesto World Cup Cartagena 2014
7.miesto ITU World Triathlon Series Auckland 2015
9.miesto ITU Vape Town 2016

Rovnako získal 2.miesto na majstrovstvách Európy do 23 rokov v Španielskom Aguilase.

Richardove pôsobivé výkony a výsledky na medzinárodnej scéne si na Slovensku vyslúžili ocenenie Triatlonista roka 11 krát po sebe. O tomto ocenení každoročne rozhoduje porota zložená z novinárov a slovenských športových odborníkov.

Richard je v súčasnej dobe členom Športového klub polície a členom Top tímu slovenských športovcov a reprezentantov.

Počas jeho tréningu a prípravy na svetové podujatia, taktiež študoval na Univerzite Komenského v Bratislave a v roku 2014 získal titul Bc. Tréner Triatlonu.

Vo svojom voľnom čase Richard rád číta, vychutnáva si dobré jedlo a spánok, a trávi kvalitný čas s priateľmi a rodinou.

Cieľom v súčasnej sezóne je potvrdiť stúpajúci trend vo výkonnosti, zlepšiť umiestnenie sa na vrcholových svetových podujatiach v prvej desiatke a úspešne reprezentovať na ďaľších Olympijských hrách PARIS 2024 a kvalifikovať sa na HAWAII Ironman Championship.

DOWN